Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Kultura > Spolupráce s dalšími obcemi

Spolupráce s dalšími obcemi

V roce 2002 se Vřesovice staly součástí svazku obcí mikroregionu Předina, který sdružuje 9  obcí : Brodek u Prostějova, Dobrochov, Hradčany-Kobeřice, Kelčice-Vranovice, Ondratice, Otaslavice, Vincencov, Vřesovice, Želeč. Mikroregion má především pomoci v prosazování společných zájmů svých členů v oblasti např. životního prostředí, veřejné dopravy, sociální a zdravotní péče aj. a usnadnit přístup k dotačním prostředkům ze státního rozpočtu a fondů Evropské unie.

Za účelem vybudování splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod se  v r.2003 sdružily okolní  obce a vytvořily  „Svazek obcí ČOV Výšovice“. Ve svazku jsou čtyři obce: Dobrochov, Vranovice - Kelčice, Vřesovice a Výšovice.  

V roce 1999 byl vzájemnými návštěvami zastupitelů obcí odstartován neformální přátelský vztah mezi Vřesovicemi (dvě obce v ČR) : Vřesovicemi u Kyjova a hanáckými Vřesovicemi. K praktickému uskutečnění tohoto počinu přispívají vzájemné návštěvy hasičů a sokolů na hasičských a  sportovních soutěžích. Skupina Máj zajíždí do Vřesovic u Kyjova se svými divadelními představeními.

Od r. 2002 udržuje naše obec také přátelský vztah s jihočeskými Strunkovicemi nad Blanicí. Pro tuto obec, postiženou právě v roce 2002 povodní, věnovali vřesovičtí občané spolu s obecním úřadem peněžitou částku jako výraz pomoci a solidarity. Skupina dobrovolníků z obce a z učiliště Don Bosko včetně nákladního auta pomáhala týden odstraňovat následky pohromy. Pro značnou vzdálenost obcí je hlavním prostředkem přátelských vztahů kultura : do Strunkovic zajíždí divadelní skupina Máj, z jižních Čech koncertoval v r. 2003 a 2005 ve Vřesovicích Pěvecký sbor Jihočeských učitelek při Biskupském gymnáziu v Českých Budějovicích, jehož uměleckým vedoucím a dirigentem je prof.Theodor Pártl ze Strunkovic.